İşletme Danışmanlığı ile İşletmek koçluğu farkları nelerdir?

Koçluk bilindiği üzere, yol göstermeden, kişinin potansiyelini ortaya çıkarmayı ve bunun faydaya dönüşmesini sağllayan bezersiz bir meslektir. Danışmanlık ise, bildiğiniz konularda danışanınıza, kişinin durumu ile ilgili bilgi vermeniz ve yol göstermeniz anlamına gelmektedir

Bizim coğrafyamız, kültürümüz ve geleneklerimizden dolayı, akıl vermeyi seven ancak akıl almayı sevmeyen bir milletiz.

Bizim bu yapımız danışmanlık sisteminin, özü bu coğrafya olan işletmelerde yeteri kadar fayda gösteremediği ortadadır.

Danışmanlık Neden bizde işe yaramıyor da, yabancı firmalarda daha etkili oluyor? sorusunun cevabının da burada yattığını düşünüyorum.

Bizde siyasetten tutun da, ailede, arkadaşlıklarda hep gizli, kimseye söyleyemediğimiz durumlar vardır.

Siyasetçi der ki “Sen bana oy ver bilmediğin ama çok önemli şeyler var.” yani sorgulama!

Baba, anne der ki “Oğlum, kızım, ben sigara içiyorum ama sen içme” yani sorgulama ve taklit etme!

Arkadaşınıza bir kaç gün ulaşamazsınız, sorarsınız neredeydin diye “Bilmediğin şeyler var” yani sorgulama, kurcalama!

Bu kelimeleri hayatınızda kaç kere duyduğunuzu eminim ki hatırlamıyorsunuzdur. Ben kendi adıma hatırlamıyorum.

İşin ilginç tarafı bu sorgulama, kurcalama, taklit etme lafları hiç de işe yaramadığı ortadadır.

Yani Sorgulamama üzerine bir yapı kuruyoruz ve bu yapıdan aldığımız destek ile, işimizi, sevgililiğimizi hatta anne babalığımızı yarım yamalak yapıyoruz.

Şimdi gelin böyle bir kültürle yetişmiş bir girişimcinin, aileden aldığı şirketi başarılı kılmak için çabalaması esnasında, danışmanlığın nasıl faydalı olabileceğinin yollarını bulalım.

Şirket yönetim yapısını değiştirmemiz gerekir. Zira, tek adam yapısını gelişimin önünde bir engeldir.

Şirketin yapısını değiştirmeliyiz. Zira kurumsallıktan uzaktır. Kurumsallık olmadığı için, doğru sonuçları almamız zor olacaktır.

Şirketin iş yapış şeklini değiştirmeliyiz. Değiştirmez isek, çok profesyonel ürünler ortaya çıkarsa bile, iş yapış şekli amatörcedir.

Danışmanlık süreçleri ne kadardır? 6-12 ay. Bu kadar süre içerisinde, bu yapı değişemediği gibi, Danışman, neredeyse bütün mesaisini, bu yapının neden değişmesi gerektiğini anlatmakla geçirecektir. Danışmanlık süreci sonunda ise, Danışman, başarısızlığı, Şirket sahibine, Şirket sahibi ise Danışmana atar ve süreç bir daha tekrar etmeksizin sonlandırılır.

Bu hikayeyi ben İşletme koçluğu yaptığım bir çok şirketin sahibinden ve Danışmanlık yapan arkadaşlarımdan toplamda yüzlerce kere duydum. Bazı şartlar değişse de sonuç pek de değişmemektedir.

Şirket sahibi, işleri iyi giderken danışmanlık almayı genelde düşünmez. Zaten iler iyidir. Odağı, yeni pazarlar bulmak, maliyeti azaltmak dolayısı ile, daha da büyümektir. İşler kötüye gitmeye başladığında da danışmanlık pek düşünülmez. Zira meşhur kurbağa deneyinde olduğu gibi, yavaş yavaş ısınacak ama bir türlü dışarı çıkmayı akıl edemeyecektir. İşler daha da kötüye gittiğinde, danışman aranır ki, bu kötü gidişatı durdursun ve şirketi toparlasın. Şimdi bu yapıdaki bir şirketi alın ve yukarıdaki danışmanlık sürecinin içine koyun. Başarılı olması en iyi danışman ile bile, çok mümkün değildir.

Bu yapıdaki bir şirket sahibine, danışmanlık değil de koçluk yaptığımızda durum değişiyor.

Baskılardan doğru karar alamayan İşletmeci, önce baskılardan kurtularak sağlıklı düşünmeye başlıyor. Sonrasında, potansiyelini nereye kullanmasını kendisi buluyor. Bir nevi savunmadan çıkıp atağa geçiyor. Atağa geçmesinin ardından çok kısa bir süre içinde gelen başarılar ile, motivasyon kazanıyor ve işini sürdürülebilir bir hale getiriyor. İşini sürdürdürülebilir bir hale getirdikten sonra, gerekliliğini koçluk sürecinde anladığı değişiklikleri de zamanla değiştirip, kuvvetli bir yapı kurabilmektedirler.

Sözün Özü: (Doğru) İşletme Koçluğunun, hazır bir ajandası ve haritası bulunmamaktadır. Kişinin yada şirketin durumuna göre, potansiyeli buldurmak, o potansiyeli eyleme dönüştürmek ve bu eylemleri faydalı bir hale getirmek için, yine kişinin kendi yol haritasını kullanmasını sağladığımızdan, Bizim coğrafyamızda, Bizim insanımızla Başarısızlık oranımız neredeyse sıfırdır.

Buradan sakın Danışmanlığın kötü olduğunu düşündüm yada savunduğum düşünülmesin. Biz de kendi kurumumda, ihtiyacımız olan konularda, danışmanlık hizmeti almaktayız. Hatta danışmanlık yapan arkadaşlarımızın, Koçluğu öğrenmeleri, işlerinin başarıya ulaşmasına büyük katkı sağlayacaktır.

Saygı ve Sevgilerimle

Süleyman Akay

Davranış Bilimleri Uzmanı, İşletme Koçu

Yorumlar ()

Yorum yap

Burası denemeler yapmak amacıyla oluşturulmuş bir Demo/Test sistemidir. — Sipariş işlemleri sonladırılamayacaktır, Lütfen herhangi bir ödeme işlemi yapmayın. Kapat

Buraya tıklayarak, bize WhatsApp ile ulaşabilirsiniz.